‌چگونه یک کپشن عالی برای اینستاگرام بنویسیم: 8 نکته قابل توجه برای یک متن بی‌نقص

8 نکته فوق العاده برای یک کپشن بی‌نقص

کپشن نویسی : بازاریابی اینستاگرامی در گیرائی ظاهری خلاصه می شود. کیفیت عکس­‌هایتان فاکتوری است که باعث جذب فالوور، علاقه مند کردن آن­ها به برند شما و محتوای آن، و نشان دادن وجۀ انسانی کسب ­وکار شماست. اما تنها با ثبت عکسی زیبا و ویرایش تمام­ وکمال آن، این کار دشوار پایان نمی یابد. کپشن پست شماست که می­تواند صدایی به محتوای تصویری شما ببخشد. یک کپشن و عنوان خوب اینستاگرامی در مورد تصویر توضیح می دهد، به مخاطبان می­گوید که عملی را انجام دهند، یا لطیفه‌ای را تعریف می  کند که باعث دلپسند شدن محتوای شما و اشتراک بیشتر آن می‌شود.

کپشن نویسی

کپشن چیست ؟

گاهی عکس‌ها و ویدیوها نمی‌توانند به تنهایی در شبکه‌های اجتماعی حرف مورد نظر ما را بزنند و کپشن در واقع همان متنی است که زیر آنها منتشر می‌کنیم تا بتوانیم توضیحات و جزئیات بیشتری را در اختیار مخاطبان بگذاریم.
اما همین متن به ظاهر ساده و چند خطی گاهی چنان ما را دچار چالش می‌کند که شاید ساعت‌ها برای نوشتن آن زمان بگذاریم تا بتوانیم مخاطب‌مان را درگیر کنیم. در ترجمه فارسی به کپشن، نگاره هم گفته می‌شود اما استفاده از عبارت «کپشن» مرسوم‌تر است

اگر کپشن را بی ارزش می دانید، فرصت ارتباط و لذت مخاطبان را از طریقی که هرگز با تصویر قابل انجام دادن نیست، از دست می دهید. در ادامه، به نکاتی برای نوشتن یک کپشن خوب اشاره می شود.

چگونه یک کپشن عالی برای اینستاگرام بنویسیم؟

 1. ابتدا چندین پیش‌نویس آماده کنید.
 2. مطالب مهم را ابتدا بیاورید.
 3. یک فراخوان یا call-to-action بگنجانید.
 4. به 4 هشتگ اکتفا کنید.
 5. لحنی بانشاط
 6. شکلک ها را فراموش نکنید.
 7. سایر شبکه های اجتماعی خود را تبلیغ کنید.
 8. اگر شک داشتید، خلاصه بنویسید.

1. چندین پیش‌نویس آماده کنید.

آیا تا به حال، یک لطیفه عالی به ذهنتان رسیده که برای گفتنش خیلی دیر شده باشد؟ همه ما زمانی به یک کپشن خوب می رسیم که دیگر کارازکار گذشته و پست خود را منتشر کرده ایم.

برای کپشن نویسی چه درسی باید گرفت؟ در این جریان عجول نباشید. در عوض، چند ایده برای کپشن را یادداشت کنید، درباره آنها کمی تأمل کنید، از همکارانتان نظرسنجی کنید و در کل عجله نکنید.از خودتان بپرسید، آیا زمان­بندی و ترتیب در ایستاگرام مهم نیست؟

البته که هست، اما بستگی به موضوع پست شما دارد. مثلا پاتریک ژانل Patrick Janelle، یک اینستاگرامر حرفه ای می گوید از اینستاگرام به عنوان یک ژورنال منظم برای فعالیت­ها و سبک ­زندگی استفاده می کند.او علاقه‌­مند به پست­گذاری لحظه­ای و مستند کردن آن در لحظه است.

اما خوش­بختانه، با توجه به فید غیر زمان­بندی شدۀ اینستاگرام، درگیر شدن مخاطبان با پست از زمان­بندی و ترتیب آن مهم تر است. فید ایستاگرام بر اساس علایق شما رده­بندی می گردد. نمایش بیشتر یک پست به فالوورها، به تعداد لایک و کامنت های آن، ارتباط مخاطبان با آن پیج و فاکتورهای دیگر بستگی دارد.

به همین علت، باید روی کپشنی که برای مخاطبان جذاب است و آنها را متمایل به اشتراک آن با دوستانشان و ارتباط با محتوای شما می کند وقت بیشتری بگذارید.

2. مطالب مهم را در ابتدا بیاورید.

در ادامه مطلب کپشن نویسی حداکثر تعداد حروف کپشن در اینستاگرام (2200 کاراکتر)، فقط جنبۀ نمایشی دارد. مطلب قابل توجه این است که کپشن بعد از سه تا چهار خط بریده می­شود.

کپشن نویسی

البته به این معنا نیست که متن را کوتاه کنید تا مخاطبان، 100% آن را بدون کلیک روی “بیشتر” مشاهده کنند. در عوض، ابتدای کپشن را با مطلب مهم یا متن call-to-action را پر کنید، سپس هر هشتگ، منشن یا مطلب فرعی را در انتها قرار­دهید.

 

این یک مثال برای کپشنی جذاب و درعین حال شامل محتوای مهم، در ابتدای آن، از یک شرکت تولیدکننده محصولات مراقبت پوستی بر پایه قهوه Frank Body می­باشد.

کپشن نویسی

3. فراخوانی و Call-to-Action فراموش نشود.

در ادامه مطلب کپشن نویسی بهترین راه افزایش پتانسیل به ­اشتراک ­گذاری پست اینستاگرام شما و درگیر ساختن مخاطبان، به کار بردن نوعی فراخوانی است.  یعنی به جای اسکرول کردن منفعلانه، با استفاده از افعال عملی، آنها وادار به انجام کاری شوند. ثابت شده‌است که افعال نسبت به اسم‌ها و صفات، بیشتر در توئیتر به اشتراک گذاشته می شوند، همین مورد برای اینستاگرام هم صدق می­کند.

به عنوان مثال، بهتر است بگویید “دوبار بر روی صفحه ضربه بزنید” یا “روایت خود از این موضوع را در نظرات بیان کنید.”

چند ایده بیشتر برای فراخوانی و call-to-action :

سوالی بپرسید

مردم را به نظردهی درباره تجارب خودشان تشویق کنید. شاید بتوانید از این تجارب برای شکل دهی استراتژی اینستاگرام خود بهره ببرید، یا به ایده های نو برسید. برای درگیری با موضوع و تشویق بیشتر دنبال کنندگان، به نظرات کاربران پاسخ دهید تا آن را به یک مکالمه بدل کنید.

 

H&M : “تمام آنچه برای یک سفر آخرهفته لازم دارید. شما قصد سفر به کجا را دارید؟”

 

 

Lorena Jane : “خودت باش، بقیه از قبل تصاحب شده اند. پست امروز از بانوی پیشتاز ما @ljclarkson الهام گرفته ­شده‌­است. شما چطور ایمان خود را پیدا می­کنید؟”

کپشن نویسی

مخاطبان را به لینک داخل بایو ارجاع دهید.

در ادامه مطلب کپشن نویسی لینک­‌های قابل کلیک، فقط در قسمت “لینک وبسایت”، قابل درج هستند. به همین علت است که پیج‌­های حرفه‌ای، مرتبا لینکشان را به روز می کنند تا آخرین محتوای وبلاگ، ویدیوی یوتیوب، محصولات، یا پیشنهاد ها را معرفی کنند و در کپشن به آن لینک ارجاع می­دهند.

مثلا آیا یک مسابقه تدارک دیده‌اید یا می خواهید مشترکین وبلاگتان را افزایش دهید؟ فقط کافیست لینک را تغییر دهید و یک تصویر که به لینک جدید اشاره دارد پست کنید.

نکته: از کوتاه کننده­‌های لینک نیز استفاده کنید تا متوجه شوید چه تعداد از ترافیک سایت یا وبلاگ از پیج شما وارد شده‌اند.

 

کپشن نویسی

 

برای تغییر لینک داخل بایو به پروفایل خود رفته و روی “ویرایش پروفایل” کلیک کنید.

سپس لینک مورد نظر را در قسمت معین شده قرار دهید.

فالوورها را دعوت به تگ کردن دوستانشان کنید.

یکی دیگر از ترفند‌های کپشن نویسی : مخاطبان را تشویق به اشتراک گذاری پست، با دوستانشان از راه تگ­ کردن آنها کنید. اینجا چند مثال بامزه و هوشمندانه که برندها برای تگ کردن دوستان از مخاطبان خواسته‌اند را می­بینید.

Frooti: امروز، روز بازی scrabble است! دوستانی که می­خواهید با آنها بازی کنید را تگ کنید.

 

H&M: آیا می­خواهید با بهترین دوستتان خیلی شیک، فرار کنید؟ شریک­ جرمتان را تگ کنید!

HubSpot: یک فنجان قهوه با همکاران­تان صبح روز جمعه را درخشان تر می کند. همکار قهوه ­باز خود را تگ کنید و چه بهتر که یک استراحتی هم بکنید.

 

مخاطبان را دعوت به مسابقه کنید.

مسابقات بهترین راه دیده شدن برندتان در ایستاگرام است. به راحتی فالوورها را دعوت به ارسال عکس‌­هایشان و تگ آن عکس­ها با هشتگی که شما مشخص می­کنید، بکنید. مثل BuzzFeed Tasty درعکس زیر:

 

قوانین بازی یا مسابقه را هم در کپشن بگنجانید یا حتی  لینکی داخل بایو قراردهید.

4. به چهار هشتگ اکتفا کنید.

در ادامه مطلب کپشن نویسی کاربرد هشتگ همانند فیس بوک و توئیتر است: مطالب کاربران مختلف را در یک جریان قرار می دهد و به هم پیوند می­دهد. تا وقتی که حساب شما، عمومی است، هر کسی آن هشتگ را جست­وجو کند، شاید پست شما را نیز پیدا کند.

هشتگ­ها بسیار پرکاربرد هستند چون کاربرانی که با یک­دیگر در ارتباط نیستند، اما در مورد یک چیز صحبت می کنند و علاقه­مند به یک موضوع، رویداد، برند و… هستند را مرتبط می­کند. همین طور برای اضافه کردن کمی شوخ­طبعی مثل اکانت FOMU در پایین، نیز مناسب هستند.

 

 

اما، ازهشتگ زیاد استفاده نکنید. بعضی کاربران زنجیره ای از هشتگ های پر جست و جو را اضافه می کنند تا فالوور بیشتر بگیرند ولی درواقع، در نظر مخاطبان شما اسپم می آیند. اگر خیلی از هشتگ استفاده کنید، مردم متوجه می­شوند و فکر می­کنند از سر ناتوانی و عاجزی است. هشتگ­ها محدود به سه یا چهارعدد شوند.

به یاد داشته باشید، اگر مایل نیستید، اصلا هشتگی قرارندهید. هشتگ، لازمۀ یک کپشن خوب نیست. اینجا مثالی از یک کپشن خوب ولی بدون هشتگ از استارباکس Starbucks را مشاهده می کنید:

 

هشتگ‌ها را در انتهای کپشن قراردهید.

هشتگ را هیچ جایی بغیر از آخر کپشن نگذارید، مگر اینکه هشتگ بطور طبیعی در جمله کاربرد داشته باشد. در این­صورت، بخشی از کپشن که جذاب تر است ابتدا می آید، که همین باعث کاربر پسند تر شدن آن می شود. به­علاوه، اگر کپشن شما آن قدر طولانی است که بریده شود، هشتگ ها از نظر مخاطبان ناپدید می­شوند اما همچنان با جست وجو قابل یافتن هستند. مثل تصویر زیر:

 

نکته: اگر نیاز به هشتگ‌های معروف مرتبط با پست دارید، اینستاگرام، وقتی پستی جدید قرار می­دهید و علامت # را تایپ می­کنید، هشتگ‌هایی بر اساس محبوبیت به شما پیشنهاد می­دهد. مثالی برای این مورد:

 

 

5. برند خود را با لحن با نشاط اینستاگرام، یکی کنید.

هر شبکه­‌ی اجتماعی، لحنی متفاوت و مخصوص خود دارد. شاید اصطلاحات خاص در “لینکدین” بکارآیند، اما برای اینستاگرام مناسب نخواهند بود. بهترین پست­های اینستاگرام متمایل به لحنی شاد و شوخی هستتند که وجۀ معتبر، انسانی و شخصی­سازی شده یک برند را نشان می دهد.

به همین خاطر است که شما باید لحن برندتان را به بانشاط تر کنید. این مورد برای برند هایی که از اول شاد و شوخ طبع بوده اند آسان­تر خواهد­بود. همانند حساب کاربری Wistia:

 

سایر حساب هایی که لحنی جدی دارند، سعی کنند چیزی ما بین صمیمیت و ارتباط را در نظر داشته باشند.

 

کپشن نویسی

 

6. شکلک­ها را فراموش نکنید.

شکلک­ها، که در گوشی­‌های هوشمند موجود هستند، می توانند به کپشن کمی شخصیت دهند. به همین علت است که خیلی از برندها حتی برندهای معتبر از آنها بهره­ می‌برند.راه­های زیادی برای استفاده از ایموجی­‌ها وجود دارد. مثلا می­توانید آن­ها را برای بهتر دیده­‌شدن در ابتدای پست بیاورید:

 

می­توانید آن­ها را در وسط جمله بیاورید تا جای­گزین حروف شوند، یا در انتهای یک پست برای نوعی مزاح در آخر جمله آورده شوند.

 

7. سایر شبکه‌های­ اجتماعی خود را تبلیغ کنید.

می­توانید از کپشن برای نوعی تبلیغ سایر اکانت­های اجتماعی­تان بهره­ببرید. راهی مناسب، برای این­که دنبال‌کنندگان بفهمند کجا می­توانند شما را پیدا کنند مثلا می‌توانند شما را در توییتر، فیس‌بوک یا اسنپ‌چت و… پیدا کنند. مثلا می­توانید کمپینی را که در شبکه ­ی دیگر درحال اجراست، اینجا تبلیغ کنید. همان­طور که کوکاکولا این کار را انجام­ داده:

کپشن نویسی

 

نکته: اگر اسنپ چت دارید، “اسنپ­کد­ها” راهی خوب برای تبلیغش در سایر شبکه ­هاست.

هر کاربر اسنپ­‌چت یک کد منحصربه‌­فرد دارد که مشابه لوگوی اسنپ­‌چت است اما با طرحی متفاوت برای هر فرد. برای این­که کاربران شما را دنبال کنند، کافیست کد را در اپلیکیشن اسنپ­چت اسکن کنند. مثالی از WeWork:

 

کپشن نویسی

8. اگر شک دارید، خلاصه بنویسید.

بسته به مخاطبان­تان، شاید نیاز­باشد کپشن شما بیشتر از چند کلمه یا جمله باشد.

مثلا اگر شرکت مواد­غذایی باشید، شاید لازم باشد تمام دستور­پخت را در کپشن بنویسید تا وقتی که شما مطالب مهم (مثل نام دستور­پخت) را ابتدا بیاورید، تا بریده نشود، مشکلی ندارد. اما اگر هنوز در مورد موضوع و لحن برند خود مطمئن نیستید، پیشنهاد می­شود که کپشن خلاصه بیاید. بعضی از بهترین کپشن‌های اینستاگرام، تنها شوخی‌­های کوتاه، یا توضیحی کوتاه هستند و مابقی کار را به زیبایی­‌های تصویری پست می­سپارند.

 

کپشن نویسیکپشن نویسی

چگونه یک کپشن خوب برای اینستاگرام بنویسیم؟

خب، یک کپشن خوب از چه چیزهایی تشکیل شده­است؟ مروری بر مطالب بیاندازید:

 • شامل مطالب مفید یا خبری خوش درابتدا
 • یک فراخوانی (call-to-action (CTA
 • تعداد مناسب هشتگ­‌ها
 • لحنی شاد و با­نشاط
 • شکلک­‌ها و ایموجی
 • تبلیغ سایر شبکه‌­های اجتماعی خود
 • اختصار و ایجاز
 • اطلاعات مفید و کاربردی

 

منبع : hubspot 

 

خب دوست عزیز امیدواریم از 8 ترفند عالی برای کپشن نویسی حرفه‌ای که در وبلاگ تاباایران منتشر شد استفاده کافی رو برده باشی.
حالا که تا اخر این مطلب رو خوندی حتما نظرتو برای ما کامنت کن، اگه ترفند یا روش دیگه‌ای بلدی حتما به ما بگو 🙂 تا درکنارهم و باهم یادبگیریم…

چیزی را از قلم انداخته‌ام؟ نوبت شماست 😉

همین الان نظر خود را برای ما کامنت کنید تا با اسم شما به محتوای این مقاله اضافه شود.

ثبت یک دیدگاه